wtorek, 23 czerwca 2026

WYSOKI STOCZEK 1.0

            Trasa „Wysoki Stoczek 1.0” jest pierwszym etapem prac nad pełnym „Osiedlownikiem” poświęconym temu właśnie osiedlu. Premierę w terenie miała 16 maja 2026, podczas Nocy Muzeów. Objęła niewielki obszar w rejonie Alei Jana Pawła II, ulic Arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego oraz Wysoki Stoczek. Docelowo „Osiedlownik Wysoki Stoczek” miałby objąć cały obszar osiedla położonego między zakolem rzeki Białej a ulicą Antoniuk Fabryczny, a więc również w rejonie Alei Konstytucji 3 Maja, Swobodnej, Łagodnej, Dworskiej, Rzemieślniczej, Blokowej czy Scaleniowej. Kiedy to nastąpi? Zobaczymy! Czas pokaże!


            Opisany na trasie „Wysoki Stoczek 1.0” obszar to kilka nawarstwień historycznych. W czasach Jana Klemensa Branickiego istniał tu dwór Wysoki Stoczek. Śladami z czasów Branickich są ulice Ogrodniczki oraz Rzemieślnicza. Pierwsza była drogą przez wieś Ogrodniki (czy też Wysoki Stoczek). Druga - jedną z dróg dojazdowych do założenia. W wieku XIX pojawiły się obiekty związane z fabrykantami. Pod Wysokim Stoczkiem swoją manufakturę założyli Flakierowie. W innej części osiedla biznes prowadzili bracia Commichau (patrz: „Osiedlownik. Dziesięciny”). Z tego okresu pochodzi także tzw. Domek Napoleona będący w praktyce komorą celną. 


            Pod koniec XIX wieku na Wysokim Stoczku pojawił się car Mikołaj II, obserwujący manewry wojskowe. We wrześniu 1939 roku w tym samym miejscu miała miejsce obrona Białegostoku. Wysoki Stoczek w granicach Białegostoku znalazł się w 1919 roku. Po II wojnie światowej w części wsi Ogrodniki rozwijała się zabudowa jednorodzinna. Dalej ciągnęły się pola i łąki. Dopiero u schyłku PRL zaczęto budować tu osiedle bloków z wielkiej płyty. Na przełomie XX i XXI wieku zaczęły przybierać szalone, postmodernistyczne formy. 

MAPKA DO ZWIEDZANIA OSIEDLA

            Dziś ten dawny układ wskazuje w terenie Aleja Konstytucji 3 Maja, dzieląca osiedle na dwie części. Rejon na wschód od niej to mieszanka domów jednorodzinnych i bloków. Rejon po zachodniej stronie Alei – to już typowe blokowisko. Dominantami w terenie są wieże trzech świątyń. Nad częścią wschodnią jest to cerkiew Świętego Ducha. Nad zachodnią – kościoły Zmartwychwstania Pańskiego oraz Wszystkich Świętych.

            Podziękowania: Muzeum Wojska w Białymstoku (za zaproszenie do poprowadzenia spaceru przez Wysoki Stoczek w ramach Nocy Muzeów 2026), Kastuś Šytal (za cenne informacje na temat świątyń Głębokiego).




WYSOKI STOCZEK 1.0

               Trasa „Wysoki Stoczek 1.0” jest pierwszym etapem prac nad pełnym „Osiedlownikiem” poświęconym temu właśnie osiedlu. Premierę ...